Достапни линкови

Средба Меркел-Карзаи во Берлин


Германската канцеларка Ангела Меркел соопшти денеска по средбата со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во Берлин дека ќе биде грешка да се објави точниот датум кога германските војници ќе го напуштат Авганистан, бидејќи тоа ќе ги охрабри Талибанците да подготвуваат нови напади. Меркел пред неколку дена најави дека Германија планира да испрати дополнителни 500 војници во Авганистан, кои ќе се фокусираат на обука на безбедносните сили од земјата.
XS
SM
MD
LG