Достапни линкови

Ерменија ќе чека Турција да го ратификува договорот за нивните односи


Ерменија нема пред Турција да го ратификува договорот за нормализирање на односите на двете земји, соопшти денеска ерменскиот претседател Овик Абрамиан. Тој ја обвини Анкара дека поставува нови услови за ратификацијата на договорот. Според Абрамиан Турција сака ратификацијата да ја поврзе со спорот на Ерменија и Азербеџан за сепаратистичката територија Нагорно Карабах и за различните ставови на земјите за маскарот на Јерем за време на отомаската империја.
XS
SM
MD
LG