Достапни линкови

Почина нобеловецот Пол Семуелсон


Добитникот на нобеловата награда за економија Пол Семуелсон почина денеска по кратко боледување на 94 годишна возраст во неговиот дом во Белмонт, Масачусетс. Самуелсон ја доби наградата за неговите математички анализа за како да се балансираат цените, побарувачката и потрошувачката. Тој е првиот Американец кој добил Нобелова награда за економија во 1970 година.
XS
SM
MD
LG