Достапни линкови

Амнести бара од Ирак да престане со извршувањето на смртни казни


Ирак егзекутирал најмалку 120 затвореници во оваа година, а уште 900 чекаат на извршување на смртна казна, се вели во извештајот на Амнести Интернешнел. Оваа организација бара од Ирак да запре со егзекуциите на сите осудени на смрт, бидејки смета дека многумина од нев немале фер судење.
XS
SM
MD
LG