Достапни линкови

Напредок во преговорите за Нагорно Карабах


Организацијата за Безбедност и соработка во Европа соопшти дека Азербејџан и Ерменија викендов постигнале напредок за нивните разлики околу Нагорно Карабах. Во соопштението на ОБСЕ се наведува дека сепак решение на средбата на претседателите на двете земји, спонзорирана од Русија, Франција и Соединетите Држави не е постигната. Нагорно Карабах се наоѓа во Азербејџан, а мнозинското население се етнилки ерменци, кои владеат со енклавата од раните 90 ти години на минатиот век.
XS
SM
MD
LG