Достапни линкови

Истраги за корупција во Авганистан


Авганистанскиот јавен обвинител Ешак Алако изјави дека е покрената нова истрага за високи владини функционери, осомничени за корупција. Не соопштувајки имиња, тој наведе дека се осомничени и некои министри и оти побарал од претседателот Хамид Карзаи формирање специјален суд. Во последниве денови повеќе западни влади ги критикуваа властите во Кабул за корупција.
XS
SM
MD
LG