Достапни линкови

Почеток на судењето на Караџиќ?


Пред Хашкиот Трибунал, денеска, треба да почне судењето против поранешниот претседател на Република Српска Радован Караџиќ, но тој го извести судот дека нема да биде присутен, зашто бара повеќе денови за подготовка. Караџиќ е обвинет за злосторства против човештвото и за геноцид над муслиманите и Хрватите за време на војната во БиХ од 1992 до 1995 година.
XS
SM
MD
LG