Достапни линкови

САД: 1,4 трилиони долари буџетски дефицит


Американската влада потрошила рекордни илјада и 400 милијарди повеќе отколку што собрала во државниот буџет во фискалната 2009 година која заврши на 30 минатиот месец. Конгресниот оддел за буџет прецизира дека главна причина за големиот дефицит е падот на даночните приходи поради рецесијата, како и неколкуте стотици милијарди долари дадени за спасување на фискалниот систем во земјата. Претходниот рекорден дефицит на државниот буџет беше лани и изнесуваше 459 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG