Достапни линкови

ЕУ закажа состанок со политичките лидери во БиХ


Европската Унија соопшти дека европски и американски претставници, во наредната недела ќе разговараат со политичките лидери на Босна и Херцеговина со цела да го стимулираат политичкиот дијалог. Во соопштението, Унијата изразува сериозна загриженост од актуелната политичка ситуација во Босна. Вчера босанските срби се заканија дека ќе ги повлечат своите претставници од институциите на федерацијата, бидејки сметаат дека меѓународниот администратор Влантин Инцко ги пречекорил овластувањата.
XS
SM
MD
LG