Достапни линкови

Силен земјотрес во Индонезија


Силен земјотрес ја погоди Индонезија. Епицентарот на земјотресот со јачина од 7,6 степени е во близина на островот Суматра. Земјотресот се почуствувал и во главниот град Џакарта кој е одалечен неколку стотини киломентри.
Центарот за предупредување од цунами на Пацификот предупредува за можно цунами во Индонезија, Малезија, Индија и Тајланд.
Вчерашниот земјотрес од 8 степени предизвика цунами во кое загинаа најмалку 113 луѓе на Самоа и на островот Тонга.
XS
SM
MD
LG