Достапни линкови

Светските лидери го предупредија Иран за нуклеарната програма


Францускиот претседател Никола Саркози го предупреди Иран дека ќе направи грешка, доколку ја продолжи нуклеарната програма. Тој во својот говор при ОН изјави дека лидерите на Иран треба да сфатат оти нивните предупредувања се сериозни, иако тие сеуште се пасивни. Франција, Америка, Русија, Кина, Британија и Германија ќе се сретнат со Иран следниот месец за да разговараат за ова прашање. Рускиот претседател Димитри Медведев и неговиот американски колега Барак Обама не ја исклучија можноста доколку Техеран не се откаже од нуклеарната програма да се преземат сериозни санкции.
XS
SM
MD
LG