Достапни линкови

Расте бројот на заболените од Алцхајмерова болест


Во најновиот извештај на Светската организација за борба против Алцхајмеровата болест се наведува дека во наредниот период ќе расте бројот на луѓето со оваа болест. Во светот сега има над 35 милиони заболени, што е за двапати повеќе од бројот забележан пред 20 години. Во извештајот се додава дека на оваа болест се подложни луѓето над 65 годишна возраст, а како фактори на ризик се посочуваат: дебелината, високиот степен на холестерол во крвта и дијабетисот
XS
SM
MD
LG