Достапни линкови

Избори во Авганистан


Во Авганистан денеска се одржуваат локaлни и претседателски избори. На 7.000 избирачки места ќе гласаат 17 милиони гласачи , а изборите ги обезбедуваат 300 илјади војници и полицајци. На овие избори има близу 5 милини гласачи повеќе отколку на изборите во 2005-та. Предизборието беше обележано со низа насилства и закани на талибанците дека ќе извршат напади на денот на изборите.
XS
SM
MD
LG