Достапни линкови

ОБСЕ ги осудува убиствата на новинари


ОБСЕ го осудува убиството на новинарот во јужната руска република Дагестан и ги повикува властите да се борат против насилството против слободата на печат.
Во писмото до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, набљудувачот за слобода на медиуми на ОБСЕ Миклош Хержати пишува дека владата мора јавно да покаже дека кампањата против новинарите и против активистите за човекови права е неприфатлива.
Заменик уредникот на еден локален весник, во вторник, беше пронајден мртов во главниот град на Дагестан, Махачкала.
XS
SM
MD
LG