Достапни линкови

Средба на премиерите на Хрватска и Словенија


Словенечкиот премер Борут Пахор и претседателката на хрватската Влада, Јадранка Косор, денеска ќе се сретнат на официјални разговори во Загреб. Тема на разговорите се очекува да биде решавањето на граничниот спор меѓу двете земји со кој Словенија ги блокира преговорите на Хрватска за пристапување во ЕУ. Воочи состанокот, хрватскиот претседател Стипе Месиќ изјави дека би сакал „кога малку би се спуштиле тензиите“.
XS
SM
MD
LG