Достапни линкови

Уште едно дете хоспитализирано со симптоми на грип од типот А


Едногодишно дете ноќеска од Прилеп е упатено на Инфективната клиника во Скопје со зголемена телесна температура, црвенило и дијареја. Детето е од групата од осум луѓе кои заедно со 15 годишникот кај кого веќе е констатиран грип од типот А, пристигнаа во Прилеп од Канбера, Австралија. Симптомите кај детето, кои наликуваат на грип од типот А, се јавиле пред едногодишникот да го прими лекот „Тамифлу“.
XS
SM
MD
LG