Достапни линкови

Политичките лидери на Хамас се селат од Сирија во Катар


Palestine -- A vendor displays a poster of Hamas leader in the Gaza Strip Ismail Haniya (L) and President and Fatah head Mahmud Abbas in front of his shop in Gaza City, 28Apr2011
Политичките лидери на палестинската исламистичка група Хамас ќе ја напуштат Сирија и ќе се преселат во Катар.
Според арапски весник во Лондон, Катар прифатил да му биде домаќин на Политбирото предводено од Калед Мешал но и дека е одбиено гостопримството на военото крило.
Во средата беше објавено дека Хамас и Фатах се договориле за помирување по 4 годиншните разлики кои доведоа до тоа Фатах да владее во Западниот Брег а Хамас во Газа.
XS
SM
MD
LG