Достапни линкови

Обама ќе присуствува на лансирањето на Ендовер во вселената


Ендовер во вселенскиот центар Кенеди
Американскиот претседател Барак Обама со своето семејство вечерва ќе присуствува на лансирањето на вселенскиот брод Ендевор од вселенскиот центар Кенеди во Флорида.
Конечната станица на Ендевор е Меѓународната вселенска станица, а ова е претпоследниот лет во вселената пред НАСА да ја заврши својата мисија , оваа лето. На лансирањето ќе присуствува и Габриел Гифордс, сенаторката која во јануари годинава беше сериозно повредена во престрелка во Аризона. Нејзиниот сопруг Марк Кели, ќе командува со Ендевор на неговата конечна мисија.. НАСА ќе ја затвори својата вселенска програма со лансирањето на вселенскиот брод Атлантис.
XS
SM
MD
LG