Достапни линкови

Во светот минатата година се извршени 2390 смртни казни


Оргнизацијата за заштита на човековите права Амнести Интернешнл соопшти дека изминатата година во светот биле извршени 2390 смртни казни. Најмногу, односно 72 отсто од вкупниот број смртни казни во светот се извршени во Кина, а во Иран се спроведени 346 егзекуции. Според извештајот минатата година во Соединетите Држави се извршени 37 смртни казни, што е најниско ниво од 1994-та година.
XS
SM
MD
LG