Достапни линкови

Кинески бродови ,,вознемирувале“ американски брод


Соединетите Држави соопштија дека неколку кинески бродови извршиле маневри ,,сериозно“ блиску до брод на американската морнарица во меѓународните води на Јужнокинеското море. Како што се наведува во соопштението од Пентагон, кинески разузнавачки брод и уште неколку други го опкружиле американскиот брод Импекабл кој бил невооружен. Поради инцидентот Соединетите држави реагираа со протестна нота до кинеските власти поради инцидентот.
XS
SM
MD
LG