Достапни линкови

Американски дипломати во Сирија


Двајца американски дипломати денеска се состаа со сирискиот министер за надворешни работи Валид ал Муалем во Дамаск. Сирија е клучен сојузник на Иран и еден од дипломатите Џефри Фелтман изјави дека посетата е дел од планот на претседателот Барак Обама за ангажирање со сите земји во регионот. Вашингтон го повлече својот амбасадор од Дамаск пред 4 години по атентатот врз либанскиот екс премиер Рафик Харирир за кој беше обвинета Сирија.
XS
SM
MD
LG