Достапни линкови

Москва: Киргистан наскоро ќе објави затворање на американските бази на својата територија


Киргистан наскоро ќе објави затворање на американските бази на своја територија, изјави претседателот на оваа земја Курманбек Бакиев по средбата во Москва со својот руски колега Дмитриј Медведев. Тој истакна дека одлуката е донесена поради одбивањето на Вашингтон да издвојува поголем надомест за користењето на базите. Бакиев ова го изјави по ветувањето од Москва дека ќе му даде преку две милијарди долари во заеми и помош.
XS
SM
MD
LG