Достапни линкови

Богота: Ослободени четирите лица киднапирани од ФАРК лани


Колумбиските бунтовници синока ги ослободија четворицата заложници кои ги држеа во прашумите повеке од една година соопшти Мегународниот комитет на црвенениот крст. Како што јавуваат агенциите ФАРК ги ослободил тројцата полицијаци и војникот со задоцнување од неколку часа поради војните операции во зоната. Тие со бразилски хелихоптер се пренесени на истокот од земјата. Револуцинерните вооружени сили Фарк почнаа да делуваат пред четиресетина години во Колумбија како левичарско движење на селаните но денес често стојат зад киднапрањата и трговијата со дрога.
XS
SM
MD
LG