Достапни линкови

Москва: Украина го потпишала договорот за транзит на руски гас, соопшти Газпром


Руската енергетска компанија Газопром соопшти дека Украина повторно го потпишала договорот за транзит на руски гас кон Европа, без какви било услови. Европската Унија посредуваше во потпишувањето на договорот за време на изминатиот викенд, но синоќа Русија ја обвини Украина дека го отфрлила. Во Брисел, пак денеска министрите за енергија на земјите членки на Европската Унија ќе расправаат за мерките за избегнување на ваква криза со снабдувањето со гас во иднина.
XS
SM
MD
LG