Достапни линкови

Москва: Путин нареди прекин на испорката на гас за Европа преку Украина


Рускиот премиер Владимир Путин нареди државната компанија Газпром од денеска да ја прекине испораката на гас за Европа преку Украина. Овој негов потег доаѓа по итниот состанок на европските лидери во Брисел, кои разговараа за спорот меѓу Русија и Украина и неговото влијание врз снабдувањето на Европа со гас.
XS
SM
MD
LG