Достапни линкови

Нигерија: Стотици лица убиени во судири меѓу христијански и муслимански верници


Стотици лица биле убиени во судирите меѓу христијанските и муслиманските верници во Нигерија. Насилствата кои вклучуваат палење на куќи, продавници и џамии, избувнаа како резултат на незадоволството од локалните избори. Според очевидци, околу 400 муслимански верници ги загубиле животите.Многу жртви се очекуваат и кај христијанските верници. Властите испратија специјални сили во областите кои се зафатени од немирите и наредија да се пука во секој кој ќе се обиде да го наруши полицискиот час.
XS
SM
MD
LG