Достапни линкови

Брисел: ЕУ разгледува можност за поддршка на автомобилските производители


Европската Унија ја разгледува можноста да ги подржи производителите на автомобили. Евро-комесарот за индустрија Гинтер Ферхојген изрази подршка на најавата на германската Влада да му помогне на ОПЕЛ, кој е дел од американската автомобилска компанија Генерал Моторс. Европските лидери размислуваат за помош и на другите автомобилски компании, како Пежо, Рено, Фијат и Фолксваген.
XS
SM
MD
LG