Достапни линкови

Вашингтон: Помош од 700 милијарди долари за американскиот финансиски пазар


Американскиот Конгрес и Белата Куќа се договорија за помош од 700-тини милијарди долари за ,,погодениот“ финансиски пазар, откако администрацијата на претседателот Џорџ Буш се сложи на поделба на контролата за трошењето на средствата со Конгресот. Денеска се очекува за законот да гласа Претставничкиот дом, а во текот на неделава за него треба да се изјасни и Сенатот. Ова е најголема владина интервенција за спас на финансискиот пазар од времето на Големата Депресија во 30-тите години на минатиот век.
XS
SM
MD
LG