Достапни линкови

Њујорк: Советот за безбедност на ОН ќе расправа за Косово


Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска попладне ќе расправа за предлогот на генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун за реконфигурација на мисијата УНМИК во Косово. Србскиот претседател Борис Тадиќ кој ќе учествува на седницата пред заминувањето во Њујорк изјави дека само советот за безбедност може да врши конфигурација, а не генералниот секретар надевајки се дека Москва ке го употреби правото на вето. На расправата ке присуствува и косовска делгација предводена од претседателот Фатмир Сејдиу.
XS
SM
MD
LG