Достапни линкови

Сараево: Есхумирани 96 тела од масовната гробница во Зелени Јадар


Босански експерти по судска медицина го завршија ископувањето на масовната гробница во Зелени Јадар во близина на градот Сребреница. Од Комисијата за исчезнати лица соопштија дека од гробницата се ексхумирани 96 тела. Ексхумираните останки се на жртвите од масакрот во Сребреница во 1995 година, во која босанско српската војска уби околу 8.000 муслимани.
XS
SM
MD
LG