Достапни линкови

Тбилиси: Солана при посетата на Грузија ги критикуваше руските власти за улогата во Абхазија


Шефот за надворешна и безбедноста политика на ЕУ Хавиер Солана ја критикуваше Русија за нејзината улога во случајот со грузиската сепаратистичка област Абхазија и изрази поддршка за членството на Грузија во ЕУ. Солана во рамки на посетата на Грузија каде се сретна со претседателот на земјата Михаел Саакашвили истакна дека испраќањето на дополнителни трупи од страна на Русија во Абхазија ги ,,зголемува тензиите“. Високиот европски претставник денеска треба да ја посети и Абхазија.
XS
SM
MD
LG