Достапни линкови

Багдад: Денеска мирно по Договорот за прекин на огнот


Ирачките власти соопштија дека во Багдад денеска нема немири откако стапи во сила стапи договорот за прекин на огнот кој го постигнаа ирачката влада и шиитските бунтовници лојални на свештеникот Моктада Ал Садр. Судирите мегу американските и ирачките сили со бунтовниците траеа неколку недели а во нив загинаа стотици лица. Претходно ирачката влада соопшти дека ке го задржи правото да ги приведува бунтовници, да претресува куки и да запленува оружје. Во мегувреме како што јавуваат агенциите ирачката војска преземала акција против Ал Каеда во градот Мосул .
XS
SM
MD
LG