Достапни линкови

Вашингтон: Хјуман Рајтс Воч бара истрага за исчезнувањето на неколку стотици Срби


Хјуман рајтс воч денеска побара од косовските и албанските власти да покренат истрага за исчезнувањето на неколку стотиците Срби по завршувањето на војната во Косово. Оваа организација за човекови права бара истрага врз основа на информациите од книгата на поранешниот главна обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте дека меѓу сто и триста лица од Косово биле одведени во Северна Албанија, каде што им биле вадени органите.
XS
SM
MD
LG