Достапни линкови

Басра: Жестоки борби на владините сили и населението лојално на Ал Садр


Жестоки борби избувнале во ирачкиот град Басра откако владините сили влегле во едно предградие лојално на радикалниот шиитски верски лидер Мокдата ал Садр. Агенциите јавуваат дека денешните борби биле најинтензивни од почетокот на операцијата на ирачките владини сили против следбениците на Ал Садр. Во меѓувреме, се јавува дека престрелки меѓу двете страни денеска имало и во градот Насирија.
XS
SM
MD
LG