Достапни линкови

Виена: Продолжуваат македонско-грчките преговори за името


Денеска во Виена македонскиот преговарач во спорот со името Димитров , неговиот грчки колега Василакис и медијаторот Нимиц на нова рунда преговори. Со каква позиција ке настапи Димитров не беше официјално соопштено по петочна координација на државниот врв. Властите во Атина соопштија дека за нив е прифатливо сложено име со географска одредница на терминот Македонија што од друга страна не е прифатливо за нашиот државен врв. Содиенетите американски држави и Евроспката Унија инсистираат билатералниот спор да биде затворен пред самитот на НАТО.
XS
SM
MD
LG