Достапни линкови

Исламабад: Опозицијата бара укинување на вонредната состојба


Пакистанската опозиција побара од Претседателот Первез Мушараф да ја укине вонредната состојба пред парламентарните избори. Мушараф вети избори за 9 Јануари, но не сакаше да каже кога ке ја укине вонредната состојба која ја воведе пред една недела а која резултира со забрана за собири, аппсење на илјадници негови критичари и блокада на независните медиуми. Опозицијата смета дека во усови на вонредна состојаба нема фер избори.
XS
SM
MD
LG