Достапни линкови

Бангладеш: Притворени поранешниот премиер и нејзиниот син поради корупција


Властите во Бангладеш ги притворија поранешниот премиер Каледа Зиа и нејзиниот помлад син Арафат Рахман Коко обвинети за корупција. Претходно за нови корупциски скандали беше обвинета уште една бивша птремиерка на Бангладеш Шеик Хасина, која е обвинета и за убиство. Владата во Бангладеш подржана од војската лансираше анти корупциска кампања по превземањето на власта во Јануари.
XS
SM
MD
LG