Достапни линкови

Вашингтон: Средба меѓу Џорџ Буш и канадскиот премиер Стефан Харпер


Кој има суверенитет врз Северниот пол, ќе биде едно од главните прашања на денешната разговори меѓу американскиот претседател Џорџ Буш и канадскиот премиер Стефан Харпер. Тој неодамна го посети Арктикот каде што изјави дека Канада планира таму да изгради воен центар. Претходно русите на дното под Северниот пол поставија свое знаме. Интерес за Арктикот изразија и Соединетите Држави, Норвешка и Данска.
XS
SM
MD
LG