Достапни линкови

Пјонгјанг: Инспектори на меѓународната заедница за атомска енергија во надгледувачка мисија


Инспектори на меѓународната агенција за атомска енергија, по пет години пауза, доаптуваа во Пјонгјанг за да го надгледуваат затворањето на најголемата нуклеарна постројка во Северна Кореа. Тоа е дел од спогодбата постигната во февруари годинава за нуклеарно разоружување на таа земја. Претходно Пјонгјанг потврди дека со префрлувањето на севернокорејските пари кои беа замрзнати во банката во Макао се отстранети пречките за спроведување на спогодбата.
XS
SM
MD
LG