Достапни линкови

Сомалија: Борби меѓу сомалиските и етиопските трупи


Во главниот град на Сомалија, Могадишо, трет ден траат борбите на сомалиските и етиопските трупи со исламистичките бунтовници. Меѓународниот Црвен Крст соопшти дека ова се најжестоки борби во последниве 15 години и оти има и голем број цивилни жртви. Силите на Етиопија тврдат дека убиле најмалку 200 милитанти.
XS
SM
MD
LG