Достапни линкови

Москва: Руската нафта повторно протече кон западна Европа


Руската нафта синоќа повторно протече кон западна Европа, соопшти во Минск директорот на белорускиот гасовод Дружба Алексеј Костученко. До ова дојде откако белоруската влада го укина таканаречениот транзитетн данок на испораката на руска нафта, со што заврши спорот меѓу Москва и Минск, а во кој најпогодени беа некои членки на Европската Унија.
XS
SM
MD
LG