Достапни линкови

Вашингтон: Една осмина од луѓето во САД се по потекло странци


Една осмина од луѓето што живеат во Соединетите Држави се по потекло странци, се вели во најновиот извештај на Федералното Биро за Статистика. Во минатата година биле регистрирани 35 милиони имигранти, што е за 16 насто повеќе во однос на 2000-та година. Најголем број имигранти има во Калифорнија, а само во Лос Анѓелес 40 насто од жителите се родени надвор од Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG