Достапни линкови

Туркменистан: Репортери без граници бара итно ослободување на дописникот на Радио Слободна Европа


Организацијата Репортери без граници повика на итно ослободување на дописникот на Радио Слободна Европа во Туркменистан, Огулсапар Мурадова, која заедно со нејзините три деца и уште три лица, беше уапсена деновиве во Ашгабат без никакво објаснување. Репортери без граници оценија дека апсењата се целосно незаконски и оти во Турменистан не се почитува владеењето на правото.
XS
SM
MD
LG