Достапни линкови

Рим: Оставка на Берлускони


Италијанскиот премиер Силвио Берлускони денеска се очекува да му ја предаде својата оставка на претседателот Карло Азељо Чампи. Со тоа и формално ќе се отвори патот за формирање на новата италијанска влада, предводена од Романо Проди, чија централно-левичарска коалиција победи на парламентарните избори, што се одржаа на 9-ти и 10-ти април.
XS
SM
MD
LG