Достапни линкови

Индија: Подготовки за уништување на половина милион кокошки


Здравстевените власти и фармерите во Индија се подготвуваат денеска да уништат поливина милион кокошки.Овој потег доага откако во една индиска провинција беше потвдено присутвото на х5 н1 вирусот на птичјиот грип.Засега нема потврдени случаи на заразени луге, но се сомнева дека еден маж кој почина во петокот бил заразен со вирусот. Вчера присутво на птичјиот грип потврдија Франција и Иран.
XS
SM
MD
LG