Достапни линкови

Вашингтон: САД ќе инсистира Иран да се најде пред Советот за безбедност


Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс изјави дека Иран ја чувствува жестокоста на меѓународниот протисок во врска со контроверзната нуклеарна програма. Во интервју за ројтерс, Рајс рече дека Вашингтон ќе инсистира ова прашање да се најде пред Советот за Безбедност на Обединетите Нации, бидејки компромисниот руски план е само тактика на Техеран за одложување пред состанокот на Агенцијата за атомска енергија на 2 февруари.
XS
SM
MD
LG