Достапни линкови

Швајцарија: Лош може да им ја даде лиценцата за антивирусен лек против птичјиот грип


Швајцарската фармацевтска комапнија Рош денеска соопшти дека ќе ја разгледа можноста на други фирми да им ја даде лиценцата за производство на Тамифлу, досега најефективниот антивирусен лек против птичјиот грип. Побарувачката по овој лек рапидно се зголеми по појавата на птичјиот грип во Европа и по страхувањата дека тој би можело да почне да се пренесува од човек на човек.
XS
SM
MD
LG