Достапни линкови

Техеран: Махмуд Ахмадинеџат и формално претседател на Иран


Иранскиот врховен верски лидер Ајатолахот Али Хамнеи денеска и формално го наименува Махмуд Ахмадинеџат за нов претседател на Иран. Ахмадинеџат, кој победи на јунските претседателски избори, на денешната церемонија изјави дека ќе формира влада која ќе ќе го следи патот на вистинската исламска култура, оценувајки дека светот треба да се ослободи од нулеарното оружје.
XS
SM
MD
LG