Достапни линкови

Техеран: Претседателските избори во Иран кон втор круг


Претседателските избори во Иран водат кон втор круг за прв пат во историјата, бидејки ни еден од кандитетите не го доби потребното мнозинство. Се шуте не е официјално соопштено кои двајца кандидати ќе влезат во вториот круг, а се очекува тоа да бидат поранешниот претседател Акбар Хашеми Рафсанџани и ултра конзервативецот Мохамед Бакер Калибаф. Вториот круг гласање ќе биде одржан в петок.
XS
SM
MD
LG