Достапни линкови

Москва: Аскар Акајев треба да поднесе оставка


Поранешниот киргистански претседател Аскар Акајев денеска и формално треба да поднесе оставка на функцијата. Тој прифатил да поднесе оставка по средбата со делегацијата на преодната влада на Киргистан во Москва. Откако ќе ја потпише оставката, киргистанскиот парламент се очекува да ја потврди и тоа ќе го отвори патот за нови претседателски избори во земјата што треба да се одржат во јуни.
XS
SM
MD
LG